10 лайфхаків для починаючих журналістів

10 лайфхаків для починаючих журналістів

Хей, друже, ти вивчаєш журналістику чи може хочеш зробити це своєю професією, але не знаєш як? Тоді ці невеличкі поради створені саме для тебе. Адже, журналістика – дуже цікава сфера нашого життя, творче покликання та просто корисна діяльність з інформацією. Тож, як навчитись круто писати, брати інтерв’ю та просто працювати з текстом:

-ВДОСКОНАЛЕННЯ. Я не знаю жодної людини, яка б досягала успіху в будь-якій сфері без тяжкої роботи над собою та постійного самовдосконалення. Адже, кожен день ми навчаємось чомусь новому. Тому, тренування є важливою складовою буденного життя журналіста. Найголовніше- це ваша мова. Саме над цим аспектом треба працювати 24/7, бо мова для журналіста, як голос для співака.

-ВЕДІТЬ ЩОДЕННИК. На перший погляд здається, що це неважлива порада, яка буде тільки займати ваш час. Але на власному досвіді я переконалась, що постійно мати блокнот під рукою, занотовувати будь-які ідеї, записувати цікаві фрази, які ви почули від незнайомого перехожого та описувати як пройшов ваш день- корисне заняття. Спробуйте скористатись цією порадою, і через деякий час рівень текстів стане значно вищим, цікаві ідеї ви більше не будете забувати та в вас завжди будуть начерки для майбутніх статей.

-НАТХНЕННЯ. Ще один пункт, який пов’язаний з попередніми та має велике значення у роботі журналіста. Адже писати- це творча справа.Тому дуже важливо розвивати свою уяву та шукати джерела натхнення. Складіть власний список речей, які надихають вас та просто підіймають настрій та користуйтесь їм під час творчої кризи

-ДЕДЛАЙНИ. «Здавайте усі статті у строк»- сказала б я, якби не писала зараз ці лайфхаки у останню ніч. Я не кажу, що треба порушувати правила та затримувати всіх, бо ми «творчі люди», але ви можете починати працювати на статтею одразу, потроху доповнювати її, писати, коли хочеться та є натхнення. Але все ж таки дотримуватись дедлайнів- важлива штука. Кожен журналіст повинен бути пунктуальним.

-ВЛАСНИЙ СТИЛЬ. Тут і так все зрозуміло. Знайдіть свою власну «ізюминку», не бійтись пробувати, будьте креативними та індивідульними.

-МОЖЛИВОСТІ. Приймайте участь у творчих конкурсах для юних журналістів та письменників, надсилайте свої роботи до місцевих газет, запишіться до гуртка журналістики та використовуйте всі можливості, які бачите на свому шляху наповну аби заявити про себе.

-ХАРАКТЕР. Тут я хочу трошки розповісти про ті якості, що треба розвивати в собі аби стати успішним журналістом. Це- ерудиція, впевненість, відповідальність, креативність, мобільність та відкритість.

-НЕ БІЙТЕСЬ. Самий перший страх, що може виникнути при роботі з текстом- це страх чистого аркушу. Тож заглушіть його і просто пишіть все, що приходить на думку. Пишіть без чіткого плану та ідеї, а вже потім можете починати редагувати текст, змінювати фрази та прибирати зайве. Наступний страх- це невпевненність у готовій роботі. Якщо сумніваєтесь чи вийшов ваш тектс цікавим, просто покажіть його сторонній людині щоб отримати незалежну думку. Але будьте готові до критики. Крім того, важливо показувати текст на стідії розробки та отримувати фідбеки щодо його вдосконалення. Памятайте, що жоден класний текст не був одрузу добре написаний начисто.

-ІНТЕРВЮ. Інтервью- це бесіда журналіста з компетентники людьми на суспільно значущу тему. Тож інтервью вимагає продуманної підготовки, захопленності, знань у певній темі та уміння задавати запитання.Перед бесідою підготуйте близько 10 запитань, але не задавайте їх одразу. Не бійтесь відходити від теми. Крім того, оригінальні та нестандартні запитання нададуть вашій роботі додаткового інтересу та
привернуть увагу читатача.

– РЕПОРТАЖ. Репортаж- це оперативний жанр журналістики, в якому динамічно, з точністю відтворюються релаьні події. Тут ваша основна робота полягає в тому, щоб створити враження присутності самого читача на місці події. Треба бути об’єктивнм у відображенні дійсності та не висказувати власної думки щодо якоїсь події. Щоб написати вдалий репортаж треба відповісти на наступні запитання: хто, де, коли, що,
чому. Тож, розвивайтесь, пробуйте та просто пишіть, адже журналістика- насправді цікавий напрям діяльності людини.

Про автора

Я-проста шістнадцятирічна дівчина, яка займається моделінгом, любить читати і вивчати іноземні мови. А ще, я мрію стати журналістом і щодня намагаюсь наближатись все блище до своєї мети. Також, я є членом ліги журналістів у Кривому Розі, пишу статті до шкільної та міської газети та приймаю активну діяльність у житті моєї громади. Я дуже часто чула фразу « я теж хочу стати журналістом, але нічого не знаю про це» і я зіткнулася з проблемою нестачі можливостей для юних журналістів і письменників у Кривому Розі. Тож, після участі у Cactus Forum я вирішила зробити проект для підвищення рівня розвитку цієї сфери у моєму місті. Я буду організовувати тренінги, семінари, творчі зустрічи, запрошувати спікерів, вести блог та просто проводити багато цікавинок!

Матеріал підготувала Катя Давиденко Cactus Forum 2018 Alumna , журналіст